16 kişi öldü

REKLAMLAR
16 kişi öldü
  • 18.03.2015
REKLAMLAR

Sağlık Bakanlığı, 2014’ten bu yana 16 kişinin grip nedeniyle hayatını kaybettiğini, bu ölümlerden 11’ine domuz gribi virüsünün neden olduğunu açıkladı. Domuz gribinde toplam vaka sayısı ise 170. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş “Herhangi bir grip salgını yok” dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş grip salgınıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Gümüş, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun 5 Şubat’ta yaptığı toplantıda herhangi bir salgın tespit edilmediğini açıkladı.
“2014’ten bu yana toplam 16 kişi gripten dolayı hayatını kaybetti. Bunlardan 11’i domuz gribi, 5’i virüsün diğer tiplerinden dolayı yaşamını yitirdi. Bilim Kurulumuz toplandı, buna göre şu anda bir salgın durumu söz konusu değil.”
Gümüş’ün verdiği bilgiye göre, domuz gribi nedeniyle yaşanan 11 ölümün ikisi 2014 sonu, dokuzu Ocak ayı içinde gerçekleşti. 170 kişiye H1N1 virüsü yani domuz gribi teşhisi kondu. Gümüş bu sayının 2009’daki domuz gribi vakalarının altında olduğunu açıkladı:
“2009’a dönüş mü var diye soruluyor. 2009’da 1 milyon 502 bin 654 grip vakası vardı, bunların 20 bin 800’ü yatarak tedavi edildi, 2800 hasta yoğun bakımda tedavi oldu. O yıl 556 hastamızı kaybetmiştik. 2012-2013 içinde 812 domuz gribi vakası ortaya çıktı, 2013-2014’te ise 17 vaka tespit edilmişti. Şu an itibariyle yoğun bir aşılamaya girmemiz söz konusu değil.”
Gümüş domuz gribinden hayatını kaybeden dokuz kişinin 45 yaşın altında olduğunu, tedavi gören beş hastanın kronik diğer bazı hastalıkları da bulunduğunu açıkladı. Hayatını kaybedenler arasında çocuk bulunmuyor.
Gümüş, Mersin’in Anamur ilçesinde hayatını kaybeden üç kişi için H1N1 virüsü tespiti yapıldığını söyledi, “Etken bulamasak da viral bir hastalık pnömoniden hayatını kaybeden hastalarımız” dedi.
Risk grubundakilere tavsiyeler
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş uzun süreli griplerde sağlık kuruluşlarına başvurulmasını istedi. Gümüş şu an itibariyle yoğun bir aşılamaya gidilmeyeceğini belirterek Nisan sonuna kadar risk gruplarına yönelik tedbirleri arttıracaklarını anlattı. Gümüş grip ilaçlarının kamu hastanelerinde hastalara ücretsiz verileceğini belirtti.
Gümüş gribe yakalananlara yatak istirahati ile sıvı, vitamin desteği tavsiyesinde bulundu. Sağlık Bakanlığı risk grubundaki hastaların yakın takibi açısından yaşlı bakımevleri gibi yerlerde takibi de arttıracak.
Çocuklar için ayrı bir risk değerlendirilmedi
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu temsilcileri de özellikle çocuklar için bu yıl diğer yıllardan farklı bir tedbir alınmasına gerek görülmediğini anlattı. Özellikle oyuncak paylaşımı nedeniyle çocuklar arasında gribin daha kolay yayıldığını belirten yetkililer aileleri, çocukların ellerini sık sık yıkamaları, mendil kullanmaları ve burun akıntısı döneminden itibaren okula gönderimmemeleri konusunda uyardı. Bakanlık yetkilileri risk grubundakilerin mevsimsel grip dönemi başlamadan aşılanması gerektiğini de vurguladı.
Kaynak: Al Jazeera

REKLAMLAR
Chrome kullananlara kötü haber!
Chrome’daki açık yüzünden binlerce kullanıcının bilgileri çalındı..
Beni diskalifiye ettireni hastanelik edeceğim
Survivоr All Stаr уаrışmасısı Turаbi, rаkiplеrinе gözаdаğı vеrdi.
“Saimbeyli Mavisi” kelebeği yeniden ortaya çıktı
Türkiye’deki birçok kelebek türüne ev sahipliği yapan Adana’nın Saimbeyli ilçesinden adını alan “Saimbeyli mavisi” kelebeği, 20 yıl sonra yeniden gözlendi…
ŞOK! 92 yaşındaki kadın tabutunda canlandı
Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde öldü sanılan 92 yaşındaki bir kadın cenaze işleri binasında tabutta uyandı. Kentin Hassel semtindeki bir yaşlılar yurdunda...
Aldığı ikinci el koltuğun içinden bakın ne çıktı
ABD’nin New York şehrinde 3 arkadaş, 20 dolara satın aldıkları ikinci el koltuğun içerisinde 40 bin dolar olduğunu fark edince,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ