Bizans gemileri tarihe ışık tutacak

Bilim insanları, 2004’te başlayan kazılarda Türkiye’den çıkarılan 37 Bizans gemisinin sekizi üzerinde analizler yaptı.

REKLAMLAR
Bizans gemileri tarihe ışık tutacak
  • 31.12.2014
REKLAMLAR

İstanbul’un Constantinople olarak bilindiği dönemlerde en büyük limanlarından biri olan Yenikapı’da 10 yıl süren kazılarda, 37 Bizans gemisi gün ışığına çıkarıldı. Arkeologlar, 5 ve 11’inci yüzyıllar arasında inşa edilen gemilerin iyi korunmuş olduğunu belirtti.

ABD’nin Texas A&M Üniversitesi Deniz Arkeolojisi Enstitüsü’nden Cemal Pulak, “Bugüne kadar tek bir noktada bu kadar fazla ve iyi korunmuş gemi bulunmamıştı” ifadesini kullandı. Journal of Nautical Archeology dergisinde yayımlanan araştırmada imzası olan isimlerden biri olan Pulak, 7 ve 11’inci yüzyıllara ait sekiz gemi hakkında analiz yapıldığı bilgisini verdi. Sonuçlar, yüzyıllar öncesinde gemi inşaatlarının sanıldığından daha karmaşık ve gelişmiş olduğuna işaret etti.

Araştırmalarda, gemilerin yapımında iki modelin öne çıktığı belirtildi. İlk modelde, geminin dış cephesi ilk önce inşa edilirken, ikinci modelde ilk olarak iskelet tamamlanıyordu. İskeletin tamamlanmasının ardından, dış cephe kaplamaları yerleştiriliyordu. Bulgular, ilk önce iskeletin yapılmasına yönelik dönüşümün yedinci yüzyılda başladığını gösterdi.

Livescience sitesine açıklama yapan Pulak, “Bilim ve mühendisliğin tarihini en iyi şekilde anlayabilmek için eski gemi yapımcılarının tasarım ve kavramsallaştırma süreçlerini titiz bir şekilde gözden geçiriyoruz” ifadesini kullandı. Pulak böylece, gemilerin nasıl inşa edildiği, geliştirildiği, tamir edildiği ve kullanıldığını anlayacaklarını söyledi.

İSTANBUL’DA SERGİLENECEKLER

İncelenen sekiz gemiden altısı, tamamen yelken gücüyle hareket ederken, iki tanesi uzun ve kürekle de hareketi sağlanan kalyon olarak belirtildi. Küçük gemilerin uzunlukları 8 ile 14.7 metre arasında değişirken, kalyonlar yaklaşık 30 metre olarak ölçüldü. Yenikapı’da toplam altı kalyon çıkarıldığı ve hepsinin Bizans dönemine ait olduğu belirtildi.

Bizans gemileri hakkındaki temel bilgilerin geçmişte kitaplardaki çizimlerle sınırlı kaldığını belirten Pulak, Yenikapı’nın küçük sandallar, balıkçı tekneleri, kargo ve donanma gemileri hakkında önemli yeni bilgiler sunduğunu söyledi.

Pulak, gemilerin İstanbul’daki bir müzede sergilenmesinin planlandığını belirtti.

REKLAMLAR
Chrome kullananlara kötü haber!
Chrome’daki açık yüzünden binlerce kullanıcının bilgileri çalındı..
Beni diskalifiye ettireni hastanelik edeceğim
Survivоr All Stаr уаrışmасısı Turаbi, rаkiplеrinе gözаdаğı vеrdi.
“Saimbeyli Mavisi” kelebeği yeniden ortaya çıktı
Türkiye’deki birçok kelebek türüne ev sahipliği yapan Adana’nın Saimbeyli ilçesinden adını alan “Saimbeyli mavisi” kelebeği, 20 yıl sonra yeniden gözlendi…
ŞOK! 92 yaşındaki kadın tabutunda canlandı
Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde öldü sanılan 92 yaşındaki bir kadın cenaze işleri binasında tabutta uyandı. Kentin Hassel semtindeki bir yaşlılar yurdunda...
Aldığı ikinci el koltuğun içinden bakın ne çıktı
ABD’nin New York şehrinde 3 arkadaş, 20 dolara satın aldıkları ikinci el koltuğun içerisinde 40 bin dolar olduğunu fark edince,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ