Cepteki bomba: Akıllı telefonlar

REKLAMLAR
Cepteki bomba: Akıllı telefonlar
  • 25.03.2015
REKLAMLAR

Akıllı cep telefonlarında meydana gelen patlamaların temelinde yan sanayi ürünleri yatıyor. Kısa sürede aşırı ısınan bu bataryalar her an patlayabiliyor. Akıllı cep telefonlarında kullanılan ”çakma bataryalar” kazalara davetiye çıkarıyor.

Kısa sürede ısınan ve şişen bu bataryaları her an patlayacak bomba gibi yanımızda taşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Alanya’da meydana gelen olay bunun en somut örneği. 1 yıl önce aldığı akıllı telefonun genç kızın yüzünde patlaması cep telefonları ne kadar güvenli olduğu sorusunu bir daha gündeme getirdi. Aslında telefonlar 5-10 yıl öncesine göre daha güvenli. Şu anki teknolojide Nikel temelli bataryalar yerine Lityum-İyon bataryalar kullanılıyor. Bu bataryalar sıcaklığa karşı daha duyarlı. Yani Nikel temelli bataryalara göre daha güvenli diyebiliriz. Meydana gelen patlamaların temelinde ise yan sanayi ürünleri yatıyor. Orijinal olmayan batarya kullanımı kazaları beraberinde getiriyor.

Bataryanın en büyük düşmanlarından biri de sıcaklık. Lityum-İyon bataryalar, yapıları gereği kendi kendilerine ısınıyor. Şarj olurken daha fazla ısınır. Eğer ki telefonunuzda eski teknoloji ürünü olan Nikel temelli batarya bulunuyorsa daha dikkatli olun.

Şarj cihazları da güvenlik açısından önemli. Orijinal ürün kullanıyorsanız sorun yok. Aksi durumda istenmeyen durumlar yaşanabilir. Örneğin Temmuz 2013’te bir Çin havayolu firmasında çalışan Ma Ailun isimli uçuş görevlisi, telefonunu şarj ederken elektrikle çarpıldı. Ancak yapılan incelemede, Ailun’un “3. partiler tarafından üretilen sahte bir şarj aleti” kullandığı belirlendi.

İşte doğru bilinen yanlışlar

Telefonunuz sabaha kadar şarjda kalabilir

Cep telefonunuzu gece boyunca şarj edebilirsiniz. Çünkü akıllı cep telefonlarında pilinin şarjı dolduktan sonra, şarj işlemi sonlandırılır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. Bu sebeple de pil herhangi bir zarar görmez.

Sıfırı tüketmeyin

Cep telefonlarını şarj etmeden önce pilin tamamen bitmesini beklemek hata olur. Çünkü akıllı telefonların çoğunda kullanılan Lityum-İyon bataryalar, “pil kritik düzeyde azaldı” (%10-20) uyarısını görmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu tür ürünlerin bataryaları %0’a ulaştıktan sonra şarj edildiklerinde dengesizleşir.

24 saat boyunca şarj etmenize gerek yok

Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat kadar uzun süreler şarj etmenize gerek yok. Eski bataryalarda bile bu abartılır; en fazla 16 saat “ilk şarj” yeterlidir. Modern bataryalarda ise bu en fazla 6 saattir.

REKLAMLAR
Chrome kullananlara kötü haber!
Chrome’daki açık yüzünden binlerce kullanıcının bilgileri çalındı..
Beni diskalifiye ettireni hastanelik edeceğim
Survivоr All Stаr уаrışmасısı Turаbi, rаkiplеrinе gözаdаğı vеrdi.
“Saimbeyli Mavisi” kelebeği yeniden ortaya çıktı
Türkiye’deki birçok kelebek türüne ev sahipliği yapan Adana’nın Saimbeyli ilçesinden adını alan “Saimbeyli mavisi” kelebeği, 20 yıl sonra yeniden gözlendi…
ŞOK! 92 yaşındaki kadın tabutunda canlandı
Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde öldü sanılan 92 yaşındaki bir kadın cenaze işleri binasında tabutta uyandı. Kentin Hassel semtindeki bir yaşlılar yurdunda...
Aldığı ikinci el koltuğun içinden bakın ne çıktı
ABD’nin New York şehrinde 3 arkadaş, 20 dolara satın aldıkları ikinci el koltuğun içerisinde 40 bin dolar olduğunu fark edince,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ