Otomotiv satışları rekora gidiyor

Otomotiv satışları Aralık’ta kampanyaların rüzgarıyla rekora koşuyor.

REKLAMLAR
Otomotiv satışları rekora gidiyor
  • 31.12.2014
REKLAMLAR

Otomotiv satışları Aralık’ta tüm zamanların rekorunu zorluyor. Binek oto ve hafif ticari araç satışlarının yılın son ayında gösterdiği tempo, 120 bin adetlik hedefin aşılacağını gösteriyor.

“150 BİN’E KADAR GİDEBİLİR”

Markaların tüketicilere sunduğu fırsat dolu kampanyalar, showroom’ların dolup taşmasını sağladı. Tofaş CEO’su Kamil Başaran, yılın son ayında toplam pazar için satış öngörülerinin 130 bin adetler seviyesinde olduğunu ancak Aralık’ın bitmesine 1 hafta kala bu rakamın şimdiden yakalandığını söyledi.

Başaran, “Özellikle son hafta showroom trafiğinin çok daha yoğun olacağını hesaba katarsak, rakam 150 bine doğru gidebilir. Zaten öngörümüz 130 bin yönündeydi. Hesaplarımızı da bu rakama göre yapmıştık. Satışlar gayet iyi gidiyor” dedi. Başaran, pazarın hareketli geçmesinde Ekim’de çıkan vergi dedikodusunun da etkili olduğunu belirtti ve ekledi: “Tüketicilerin vergi beklentisi var elbette. Bu ihtimal bir süredir konuşuluyor çünkü.”

Aralık’ta satışların 150 bin adet olarak gerçekleşmesi halinde Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılacak. Daha önceki rekor 148 bin 369 adetle 2010 yılında yakalanmıştı.

BEKLENTİLERİ AŞTI

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), 2014 başında yaptığı öngörüde kamyon dahil toplam satışların 650-700 bin olacağını tahmin etmişti. Ancak yılın ikinci yarısında açılan işlerle, tahmini önce 675-725 bin bandına yükseltmiş ve son olarak 725-775 bine çıkartmıştı. 40 bin ağır ticari araç satılacağını da düşünürsek, otomotiv satışları yine sürpriz yapmış olacak.

REKLAMLAR
Chrome kullananlara kötü haber!
Chrome’daki açık yüzünden binlerce kullanıcının bilgileri çalındı..
Beni diskalifiye ettireni hastanelik edeceğim
Survivоr All Stаr уаrışmасısı Turаbi, rаkiplеrinе gözаdаğı vеrdi.
“Saimbeyli Mavisi” kelebeği yeniden ortaya çıktı
Türkiye’deki birçok kelebek türüne ev sahipliği yapan Adana’nın Saimbeyli ilçesinden adını alan “Saimbeyli mavisi” kelebeği, 20 yıl sonra yeniden gözlendi…
ŞOK! 92 yaşındaki kadın tabutunda canlandı
Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde öldü sanılan 92 yaşındaki bir kadın cenaze işleri binasında tabutta uyandı. Kentin Hassel semtindeki bir yaşlılar yurdunda...
Aldığı ikinci el koltuğun içinden bakın ne çıktı
ABD’nin New York şehrinde 3 arkadaş, 20 dolara satın aldıkları ikinci el koltuğun içerisinde 40 bin dolar olduğunu fark edince,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ